Břišní tyfus

Břišní tyfus se šíří i prostřednictvím kontaminované vody, proto je lépe pít na cestách vodu jen balenou.Co je břišní tyfus

Břišní tyfus patří mezi infekční horečnaté tropické nemoci. Původcem choroby je bakterie Salmonella Typhi.  K přenosu dochází stejně jako u hepatitidy velmi snadno a rychle kontaminací rukou po styku se stolicí a prostřednictvím kontaminované vody, nápojů (mléko) a potravin. Bakteriím tyfu se daří v zemích s teplým klimatem a zároveň s nízkým stupněm hygienické úrovně.

Světová zdravotnická organizace odhaduje, že břišním tyfem ročně onemocní asi 16 miliónů lidí. Na komplikace s ním spojené umírá 600 tisíc nakažených z uvedeného počtu. Podle statistik nákaza postihne jednoho z 25 až 30 tisíc cestovatelů směřujících do zemí s výskytem tyfu.

Břišní tyfus příznaky nemoci

Inkubační doba břišního tyfu je 7 – 24 dní a obvykle se neprojevují žádné příznaky. Samotné onemocnění je charakteristické vysokou horečkou (až 40 °C) doprovázenou bolestí hlavy, nechutenstvím, vyrážkou, malátností, palčivou bolestí břicha většinou však bez průjmu. U léčených pacientů popsané symptomy ustupují do 2 až 5 dnů. Pokud se však k léčbě nepřistoupí, trpí nemocný po dvou týdnech mrákotnými stavy a blouzněním. Onemocnění může být v extrémních případech komplikováno krvácením do střev, vzácně i střevní perforací. Statisticky je prognóza léčené tropické nemoci příznivá, avšak i uzdravení pacienti se mohou stát chronickými bacilonosiči.

Očkování proti břišnímu tyfu 

Očkování proti břišnímu tyfu se provádí jednou injekcí a po uplynutí doby 3 let se doporučuje přeočkování. Doporučená doba aplikace je minimálně dva týdny před vycestováním. Vakcinace v tomto případě není 100%, uvádí se údaj 80% ochrany, proto je nutné dbát na zvýšenou hygienu a odpovědné chování (používání jen balené vody, pití nápojů bez kostek ledu, konzumace dostatečně tepelně upravených potravin apod.).

 Očkovací látka:

  • Vakcína Typherix (cca 500 Kč)
  •  Vakcína Typhim Vi (cca 500 Kč)
  •  Vakcína Vivotyf Berna (cca 400 Kč)