Vředy buruli

vredy

Co jsou vředy buruli

Vředy buruli jsou infekčním onemocněním, které způsobují bakterie Mycobacterium ulcerans. Ty spadají do stejné skupiny bakterií jako původci tuberkulózy a lepry. Postiženým nákaza postupně proniká do kožní tkáně a kostní dřeně. Ve své pokročilé formě nemoc způsobuje těžká tělesná postižení.

Protože je léčba finančně velmi náročná a nemocní z postižených oblastí na ni nedosáhnou, zůstávají neléčeni dlouhodobě doma a ve špatných hygienických podmínkách se infekce dále rozšiřuje a zhoršuje. I když je nemoc jen zřídkakdy smrtelná, její důsledky jsou pro kvalitu lidského života fatální.

Světová zdravotnická organizace odhaduje počet infikovaných na 40 000 osob. Více než polovina z nich jsou děti do 15 let.

Vředy buruli příznaky nemoci

V počátcích tropické nemoci se v podkoží vytváří nebolestivé boule. Po určité době začnou bakterie rozkládat podkožní tuk a svou činností zapříčiní vznik vředu. Tukovou tkáň ničí toxin mykolakton, který bakterie vylučují a který zároveň potlačuje obrannou imunitní reakci organismu.

Léčba vředů buruli

V současné době proti této tropické nemoci neexistuje účinné očkování. Léčba je složitá a nákladná. U těžších případů je nezbytný chirurgický zákrok, kterým se odstraní odumřelá tkáň. Včasné operace bývají zpravidla účinné. Při rozsáhlejším napadení v pokročilém stádiu nemoci musí být rány po chirurgickém zákroku překrývány kožními štěpy, což vyžaduje několika měsíční hospitalizaci na plastické chirurgii.

Vředy buruli se léčí také užíváním antibiotik, které mohou redukovat rozsah vředů a poškození tkání. Antibiotika však v komplexní léčbě sehrávají jen malou úlohu.

Očkovací látka

  • Lék Streptomycin + Lék Rifampicin – kombinace léčiv, které doporučuje Světová zdravotnická organizace. Léky se užívají 8 týdnů a měly by snížit nutnost chirurgického zákroku. Rifampicin nesmí být nikdy užíván sám bez jiného léku, protože bakterie se na něj rychle stávají rezistentní.

Země s vysokým rizikem nákazy

Benin, Ghana, Guinea, Libérie, Nigérie, Pobřeží Slonoviny, Senegal, Sierra Leone a Togo

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...


Tropické nemoci jsou jedním z nejrizikovějších faktorů na cestách do exotických zemí. Žlutá zimnice, hepatitida či AIDS, to je jen zlomek infekčních chorob, se kterými se můžete v rizikových oblastech setkat. Informujte se včas na našem portálu Tropické nemoci nejen o prevenci a dostupných opatřeních.