Tropické nemoci
Opomíjené tropické nemoci
Související odkazy
Zajímavé portály
Žlutá zimnice
Co je žlutá zimnice
Žlutá zimnice je akutní infekční onemocnění, které vyvolává virus stejného rodu jako virus klíšťové encefalitidy (arboviry skupiny B). Krvácivé horečnaté onemocnění přenášené komáry způsobuje rozsáhlé epidemie v tropických oblastech rovníkové Afriky a Jižní Ameriky. Účinné očkování proti žluté zimnici je dostupné již 60 let. K prevenci epidemií se v oblastech výskytu provádí vakcinace obyvatel, také cestovatelé přijíždějící do těchto oblastí mají očkováni proti žluté zimnici povinně .
Jméno je odvozeno podle žloutenkového symptomu, který se objevuje u části nakažených lidí. Známé jsou dva typy tohoto onemocnění.
Žlutá zimnice lesního typu se udržuje cyklem mezi opicemi a komáry a člověk se tímto typem tropické nemoci obvykle nakazí jen při náhodném bodnutí komárem.
Žlutá zimnice městského typu se rozšiřuje epidemicky ve městech a některých venkovských oblastech. Přenáší se z nemocného člověka na zdravého prostřednictvím bodnutí komára Aedes aegypti.
Světová zdravotnická organizace odhaduje, že na celém světě ročně onemocní žlutou zimnicí 200 tisíc lidí, z nich 30 tisíc zemře. Více než 90 % případů se vyskytuje v Africe, kde více než 500 milionů lidí žije ve vysoce rizikové rovníkové oblasti. Žlutá zimnice také představuje významné riziko pro více než 3 miliony cestovatelů, navštěvujících každoročně postižené oblasti.
Žlutá zimnice příznaky nemoci
Žlutá zimnice má po dvou až šestidenní inkubační době dvoufázový průběh. V první fázi se objevují příznaky jako horečky, bolesti hlavy, zad a svalů, nevolnost a zvracení. Kvůli podobnosti symptomů může být zimnice zaměněna za jiné tropické nemoci. Po třech až čtyřech dnech dochází k několikahodinové úlevě s přechodným poklesem vysokých horeček. V druhém stádiu závažného onemocnění se celkový stav rychle zhoršuje, obličej bledne, objevuje se krvácení do sliznic ústní dutiny, trávicího ústrojí a do kůže. Typickým symptomem jsou černé zvratky, nemocný zvrací natrávenou krev. V těžkých případech pacient umírá šestý až sedmý den po vypuknutí této tropické nemoci.
Očkování proti žluté zimnici
V současné době je očkování proti žluté zimnici jediným povinným očkováním při cestách do exotických zemí a potvrzuje se do mezinárodního očkovacího průkazu. Očkování se musí provádět nejpozději deset dní před vycestováním. Vakcína, která chrání organismus po dobu deseti let, se podává jednorázově podkožně.
Očkovací látka
- Vakcína Stamaril (cca 400 Kč)
Země s vysokým rizikem nákazy
Afghánistán, Angola, Argentina, Benin, Bolívie, Brazílie, Burkina Faso, Burundi, Čad, Demokratická republika Kongo, Ekvádor, Ethiopie, Francouzská Guyana, Gabon, Gambie, Ghana, Guyana, Guinea, Guinea-Bissau, Kamerun, Keňa, Kolumbie, Libérie, Mali, Mauretánie, Niger, Nigérie, Panama, Paraguay, Peru, Pobřeží Slonoviny, Rovníková Guinea, Rwanda, Senegal, Sierra Leone, Somálsko, Středoafrická republika, Suriname, Súdán, Tanzánie, Togo, Trinidad a Tobago, Uganda, Venezuela